Șahtior „a câștigat Cupa UEFA - Fotbal

Jadson Scopul în prelungiri a adus victoria „Șahtior“ peste Bremen „Werder“, în finala Cupei UEFA.

Șansele de echipe înainte de joc au fost diferite. Mircea Lucescu vine la întâlnire într-o formă uimitoare. Minerii au existat leziuni și daune jucători de conducere, și chiar descalificarea Tomasha Hyubshmana nu ar trebui să aibă un impact deosebit asupra jocului de „Șahtior“.

În ceea ce privește bremenkogo „Bremen“, echipa Thomas Schaaf pe de altă parte, a avut o mare problemă cu compoziția. În primul rând, din cauza descalificarea finala a trebuit să dor de brazilian Diego, prin care a construit aproape fiecare echipa de atac și portughez uğu Almeyda. Printre altele, echipa din cauza prejudiciului nu ar putea ajuta Per Mertesacker, dar în ajunul meciului, având probleme cu experiență, cu mușchiul adductor al căpitanul „Werder“ Frank Baumann a apărut pe teren din primul minut.

Din primele minute ale meciului „Șahtior“ a luat mingea sub control. Minerii jucat foarte disciplinat și organizat. Primul moment periculos a venit la în minutul 8. Adriano lovit o poziție letală, dar brazilianul nu a fost suficient de precizie. Și în 24 de minute, Adriano a marcat și a făcut ca un atacant adevărat. Willian Adriano de centrare a aruncat într-un progres, el a scăpat de doi apărători, împrietenit cu portarul și a aruncat cu pricepere un proiectil prin Wiese.

După gol, minerii au mers un pic în defensivă, oferind în același timp „Bremen“ centrul terenului, care fac în mod natural nu era de dorit. Și mai aproape de 35 de minute, „Werder“, a reușit să joace o minge - Fernandinho faultează Rosenberg aproape de propriul careu, Naldo lovitură liberă a lovit nesofisticat, dar shell-ul din mâinile lui Pyatov încă zburat în plasă.

A doua jumătate a reuniunii, precum și primii mineri au inceput cu atacuri, unul dintre care a dus la un drum liber pe langa poarta lui „Werder“. Jadson cioplit perfect perete, dar Wiese într-un salt elegant, deși nu fără dificultate, dar a reușit încă să facă față impactului brazilian.

Și în momentul periculos inning perdea la poarta Pyatov stabilit jucători, „Werder Bremen“ - împușcat cu rază lungă de pe poartă, Pyatov cu dificultate a primit mingea în colțul din dreapta jos al porții, unul dintre jucătorii echipei bremenkoy grăbește să termine, dar Srna în subcategoria ia trimis mingea corner.

Timpul principal al meciului și sa încheiat la egalitate 1: 1, iar întâlnirea a intrat în prelungiri, care a început destul de viu - a fost, de asemenea, împușcat de Srna: Wiese a fost capabil să facă față impactului unui croat, a fost o oportunitate și Ozil a apărut unu la unu cu Pyatov, dar în ultimul moment Pyatov asigura Srna.

Și, în minutul 97, „Miner“, din nou, făcu un pas înainte - Srna a trimis un balon de pe flancul drept, Jadson legătura din centrul împușcat de pedeapsă pe poartă, mingea a trecut pe sub mâinile Wiese și laminate în gol. Imediat după gol, „Werder“, a declarat primul Pyatov a făcut o greșeală la ieșire, atunci Andrew a lovit bate la interval de aproape de Pizarro. În al doilea reprizei suplimentar pentru al Goryanka a încercat să joace mai mult pe contraatac, „Werder“, a încercat să crape apărarea „Șahtior“, dar echipa Bremen, care nu funcționează.

El a câștigat „Miner“ și a câștigat primul din istoria Ucrainei, și în istoria Cupei UEFA clubului.

• 22:16 Poddubsky numit eșecul echipei sale în joc prima jumătate a anului,
  • 22:06 Bozovic a fost mulțumit de debutul Djordjevic
  • 21:52 Dzagoev marcat până în condiții optime
  • 21:38 „Zenith“ a reziliat contractul cu mijlocașul